مقالات کولر گازی

آیا می توان کولر گازی معمولی را به اینورتر تبدیل نمود؟

تبدیل کولر گازی معمولی به اینورتر

حال که کمی با نحوه کارکرد و نکاتی در رابطه با تفاوت کولر گازی اینورتر و کولر گازی غیر اینورتر یا معمولی آشنا شدیم، به پاسخ سوال مطرح شده در آغاز بحث می پردازیم. توجه داشته باشید که بعضا اینورترهای تقلبی نیز در بازار وجود داشته و بهتر است تا از چگونگی تشخیص کولر گازی اینورتر تقلبی آگاه باشید.

همچنان که متوجه شدید، اینورتر یک وسیله یا قطعه نیست که در صورت نصب بر روی کولر گازی نحوه عملکرد آن را تغییر دهد. بلکه این سیستم یک تکنولوژی جدید و متفاوت است که در کولرهای گازی استفاده شده و مجموعه ای از قطعات سخت افزاری و نرم افزاری را شامل می شود که با هدف بخصوص اجرای فرآیند گرمایش و سرمایش در کولرهای گازی به یک طریق متفاوت، طراحی و ساخته می شوند.

لذا به هیچ عنوان امکان تبدیل یک کولر گازی معمولی به اینورتر بوسیله تغییر در ساختار و یا نصب یک قطعه بر روی کولر معمولی، وجود ندارد! در صورتی که تمایل به انجام چنین کاری وجود دارد، از لحاظ تئوری می بایست اجزائی چون:
کمپرسور کولر،
درایو اینورتر جدید برای هر یک از کنترلر موتورها
و مادربرد یا برد کنترلی اصلی که قابلیت تعامل با درایوها، شیرهای سلنویدی، شیرهای الکترونیکی، فنها و سایر قطعات مرتبط را داشته باشد،
را بصورت اختصاصی طراحی و بر روی کولر گازی معمولی نصب نمود. حتی در چنین شرایطی ممکن است، دستگاه بطور عملیاتی قابل کاربرد نباشد! بدیهی است که این کار به هیچ وجه صرفه اقتصادی نداشته و منطقی است که هزینه لازم صرف خرید یک کولر گازی اینورتر جدید گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *